Een bloemenweide voor een nieuwe industriële site
Mont-Saint-Guibert (Wallonia)
Home » Bloemenweide op een industriële site | SOWoods
Het project
Naar aanleiding van de verhuis naar een nieuwe site en productie-eenheid wilde het bedrijf meer groen integreren in de aanleg van zijn buitenruimtes.
In een eerdere fase was samen met een architectenbureau een landschapsplan opgesteld. Vervolgens werd SOWoods gevraagd om de uitvoering van verschillende groene inrichtingen voor de site te bestuderen: een microbos, hagen, fruitbomen, de vergroening van een wadi voor de opvang van regenwater van het productiegebouw, bloemperken aan de ingangen, klimplanten langs kabels tegen de gevel en bloemenweides.
Voor de interventie die in 2026 werd uitgevoerd, werd gekozen voor de aanleg van een bloemenweide, met een duidelijk doel: een grote oppervlakte vergroenen via een inrichting die een beperkt onderhoud vereist.
Initieele situatie
De betrokken buitenruimtes waren tijdens de bouwwerken van de nieuwe site sterk verstoord en heraangelegd. De aanwezige aangevoerde grond was bijzonder voedselrijk en reeds sterk gekoloniseerd door spontane vegetatie.
Deze omstandigheden vereisten een aangepaste voorbereiding vóór het inzaaien. Een bloemenweide ontwikkelt zich immers verschillend naargelang de bodem, de blootstelling en de concurrentie van reeds aanwezige vegetatie.
De site kende bovendien verschillende lichtomstandigheden, van zones in volle zon tot halfschaduw en meer beschaduwde delen.
Oplossing van SOWoods
SOWoods ontwierp een bloemenweide rekening houdend met de specifieke eigenschappen van het terrein en met de wens om de buitenruimte op een extensieve manier te beheren.
Er werd gekozen voor een mengsel van 50% vaste planten en 50% bloemen, met als doel een gevarieerde en duurzame vegetatie te creëren. Daarnaast werden verschillende mengsels geselecteerd op basis van de blootstelling van de zones: zon, halfschaduw en schaduw.
De voorbereiding van het terrein verliep in verschillende stappen in het voorjaar van 2026, volgens de techniek van het vals zaaibed. Een eerste maaibeurt en het verwijderen van de bestaande begroeiing maakten het mogelijk om de aanwezige vegetatie onder controle te brengen. Enkele weken later werd de nieuwe opslag opnieuw verwijderd, werd de bodem mechanisch voorbereid en werden vervolgens de verschillende mengsels ingezaaid.
Deze methode had als doel de ingezaaide soorten de best mogelijke omstandigheden te bieden om zich te vestigen, ondanks de voedselrijke bodem en de sterke aanwezigheid van spontane vegetatie.
We hebben ook planten aangeplant die geschikt zijn voor omgevingen die kunnen worden overstroomd en die zeer vochtig of juist zeer droog kunnen zijn, in het afwateringsgebied dat is aangelegd om het regenwater van de fabriek te laten wegvloeien.
Voordelen
Ecologisch :
- Meer variatie in de vegetatie op een recent ontwikkelde industriële site.
- Creatie van bloemrijke voedselbronnen voor bestuivende insecten.
- Aanleg van vegetatie met vaste plantensoorten die zich over meerdere seizoenen kunnen ontwikkelen.
- Aanpassing van de mengsels aan de verschillende lichtomstandigheden op de site.
Klimaatgerelateerd :
- Behoud van een vegetatiedek op de buitenruimtes.
- Minder directe blootstelling van de bodem aan de zon.
- Bijdrage aan een betere infiltratie van regenwater in vergelijking met verharde oppervlakken.
- Bijdrage aan de algemene vergroening van de industriële site.
Sociaal :
- Herwaardering van grote buitenoppervlakken door middel van een groene inrichting.
- Keuze voor een oplossing die ontworpen is om minder onderhoud te vereisen dan intensievere tuinbouwkundige inrichtingen.
- Creatie van een landschap dat doorheen de seizoenen evolueert.
- Gebruik van verschillende mengsels afhankelijk van de blootstelling en de eigenschappen van de verschillende zones.
2026 - De Plantdag

























Zullen we samenwerken?
Bekijk onze andere projecten
Het project Op zoek naar financiering Laten we samenwerken? Onze Diensten Neem contact met ons op Ontdek onze
Het project Initieele situatie De school beschikte al over een grote buitenruimte die de leerlingen talrijke mogelijkheden bood
Het project Initieele situatie De omgeving van de personeelsparking, gelegen tussen de gebouwen van de kliniek en de
Het project Zomer 2025 Voorproject Samenwerken? Onze diensten Contact Onze andere projecten bekijken La Tiny Forest de Saint-Nicolas
Het project Zomer 2025 Voorproject Samenwerken? Onze diensten Contact Onze anderen project bekijken Micro-bos Euroclear 4 – le
Het project Zomer 2025 Voorontwerp Laten we samenwerken? Onze Diensten Neem contact met ons op Ontdek onze andere
Het project Zomer 2026 Zomer 2025 Plantdag – Maart 2025 Samenwerken? Onze diensten Contact Bekijk onze andere projecten
Het project Initieele situatie De betrokken buitenruimtes waren tijdens de bouwwerken van de nieuwe site sterk verstoord en
Onze partners










